Algoloji Nedir?

Algoloji Nedir? Kronik ağrıların tanı ve tedavisiyle uğraşan, hastaların yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan bir bilim dalıdır. Bu disiplin, çeşitli ağrı türleriyle mücadele etmeyi ve hastaların yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Genellikle kanser ağrılarından baş ağrılarına, sinirsel ağrılardan bel ağrılarına kadar geniş bir yelpazede ağrı durumlarına odaklanır. Uzman hekim tarafından uygulanan bilimsel yaklaşım ile hastanın yaşam kalitesi artırılmaktadır.

Ağrı her bireyin yaşamı boyunca karşılaştığı ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir duygudur. Ağrılar vücudun normal işleyişinden sapmayı gösterirler. Dolayısı ile, ağrılar gerçek veya potansiyel doku hasarından ortaya çıkmaktadırlar. Kısa süreli (akut) veya uzun süreli (kronik) ağrılar olarak adlandırılır. Ağrılar hafif, bölgesel veya ağır şekillerde ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeyen veya yanlış tedavi edilen ağrılar zamanla kronik ağrıya dönüşecektir. Bu nedenle kronik ağrının etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi için uzman hekimlerce öncelikle doğru tanının konulması gerekmektedir. Bu doğru tanı için her ağrıya belirli bir perspektiften yaklaşılmalıdır. Ve hastaların detaylı muayenesi sonucunda ağrının kaynağı doğru bir şekilde belirlenmelidir. Bu nedenle ağrı tedavisi konusunda uzmanlaşmış Algoloji uzmanı hekimler, hastaların detaylı öyküsünü ve fizik muayenesini alarak gerekli incelemeleri yaparlar. Ve ağrının kökenini belirleyerek etkili bir tedavi planı oluşturur.

Algolojinin İlgilendiği Ağrılar:

Algoloji Tedavisi:

Kişiselleştirilmiş Değerlendirme:

Her hasta farklı bir ağrı deneyimi yaşamaktadır. Dolayısı ile algoloji uzmanları, hastanın bireysel durumunu değerlendirirler. Ve haberci ağrıları ile belirli bir hastalığın neden olduğu ağrıları ayırt ederler. Algoloji multidisipliner bir bilimdir. Algoloji doktor kontrolünde ve uzman hekimlerce uygulanır. Ama uygun tedavi alanlarının ve ortamının uzman hekimin tecrübesiyle sağlanması gerekmektedir.

Bireye Özel Tedavi:

Tedavi, hastanın özel ihtiyaçlarına ve durumuna göre uzman hekimce şekillendirilir. Modern teknolojinin desteğiyle algoloji tedavisi çeşitli ağrılara karşı etkili ve kişiselleştirilmiş bir yaklaşım sunar. Algoloji bireye özel yaklaşım göstermektedir. Bireylerin hastalık hikayeleri ve durumları uzman hekimce belirlenmelidir.

Günümüz Yöntemleri:

Algoloji, kronik ağrıları tedavi etmek için günümüzdeki modern yöntemleri kullanır. Tetik nokta enjeksiyonları, bölgesel sinir blokları, epidural ve transforaminal steroid enjeksiyonları, radyofrekans termokoagülasyon gibi teknikler tedavi araçları algoloji uzmanı tarafından kullanılır. Dolayısı ile algoloji günümüz son teknoloji tıp yöntemlerini kullanır.

Kanser Ağrılarına Özel Tedaviler:

Kanser ağrıları için belirlenen özel tedavi seçenekleri arasında narkotik olmayan veya narkotik ağrı kesici ilaçlar, tamamlayıcı tıp uygulamaları, bölgesel sinir blokları ve epidural/spinal kateter/port takma gibi yöntemler bulunmaktadır.

Algolojinin Hedefleri:

 • Baş ve Yüz Ağrıları
 • Batın Ve Pelvik Ağrılar
 • Boyun (Servikal) Ağrıları
 • Fibromiyalji
 • Kanser Ağrıları
 • Miyofasiyal Ağrı Sendromu
 • Nöropatik Ağrılar
 • Omuz-Kol Ağrıları
 • Sırt ve Göğüs Ağrıları

Yukarıdaki ağrılar ve daha fazlası uzman bir hekimler ve tıbbi otoriter tarafından belirlenmektedir.

Ağrıyı Etkin Kontrol Altına Almak:

Tedavi, ağrıyı en aza indirme ve etkili bir şekilde kontrol altına alma amacını taşımaktadır. Dolayısıyla hasta rahatlama sağlar. Hasta yapılan tetkikler ile tedavisinde tamamlayıcı konuma ulaşmaktadır. Algoloji bilimsel yaklaşımlar kullanmaktadır. Dolayısı ile algoloji tıbbi olarak onaylanmış ve kabul edilmiş yöntemler kullanmayı amaçlar. Algoloji ağrıyı yok eder. Veya azaltmayı hedefler.

Yaşam Kalitesini Geliştirmek:

İnsanlar yaşam Kalitesini arttırmak için bir çok çaba içerisindedir. Algoloji, hastanın günlük yaşamını etkileyen ağrıların etkilerini azaltarak yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Yaşam kalitesi artan hastalar gündelik yaşamlarına doktor izni ile dönebilirler. Dolayısı ile hasta gündelik ihtiyaçlarını karşılayacak seviyeye gelebilmektedir. İstenilen tetkikler ile sonuca ulaşılmaktadır.

Yan Etkileri Minimize Etmek:

Algoloji tedavisi, yan etkileri en aza indirerek kişiye özel tedavi seçenekleri ile hastanın rahatlamasına katkı sağlar. Rahatlayan hastaların yaşam kalitesi belirgen bir artışa sahip olmaktadır.

Girişimsel Ağrı Tedavisi (Interventional Pain Therapy):

Algoloji ağrı tedavisinde girişimsel yöntemleri de kullanarak daha spesifik çözümler sunmaktadır. Dolayısı ile bu yöntemler arasında tetik nokta enjeksiyonları, bölgesel sinir blokları, epidural ve transforaminal steroid enjeksiyonları, radyofrekans termokoagülasyon, spinal kord stimülasyonu gibi uygulamalar bulunur. Ama tedavi yöntemleri, hastanın ağrısını belirli bir bölgeye odaklayarak etkili bir şekilde yönetmeyi amaçlamaktadır.

BURADA YAZAN YAZILAR BİLGİLENDİRME AMACIYLA YAZILMIŞTIR. TIBBİ TÜM MÜDAHALELER DOKTOR KONTROLÜNDE VE UYGUN KOŞULLARDA UYGULANMALIDIR.

Algoloji Nedir?

Aşağıda Girişimsel Ağrı Tedavisinde Kullanılan Yaklaşımlar Yazılmıştır:

 • Vertebroplasti
 • Tetik Nokta Enjeksiyonları
 • Spinal Port Uygulaması
 • Sempatik Bloklar
 • Radyofrekans Uygulamaları
 • Faset Eklem Enjeksiyonları
 • Epidural Steroid Uygulaması
 • Epidural Kateter Uygulaması
 • Dorsal Kolon Stimulasyonu

Yukarıda yazılan uygulamalar bizzat uzman hekimlerce yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This field is required.

This field is required.