Epidural Steroid Enjeksiyonu

Omurga kemiklerden oluşur. Her bir parçaya omur adı verilir. Omurlar birbirlerine ‘Faset’ adı verilen eklemlerle bağlıdırlar. Omurganın görevi sinir dokularına destek olmak, korumak ve gövdeyi dik tutmaktır.

DEVAMINI OKU

Radyofrekans Termokoagülasyon İşlemi

Radyofrekans termokoagülasyon bilgisayar kontrollü bir cihaz aracılığıyla sinir iletiminin geçici olarak kesilmesini sağlayan bir yöntemdir ve  1950’ lerden beri kullanılmaktadır.

DEVAMINI OKU

Faset Eklem Enjeksiyonu

Faset eklemleri omur cisminin arka elamanlarını birbirine bağlar, boyundan başlar belin sonuna kadar devam eder. Çok ince sinirleri vardır. Faset eklemleri vücudun diğer bölgelerindeki eklemlere benzer özellikler içerir.

DEVAMINI OKU

Sempatik Bloklar

Sempatik sinir sistemi vücudumuzun ağrı lifleriyle birlikte organlara bağlı ağrı algısının hissedilmesinden sorumludur. Kronik ağrının ortaya çıkmasında sempatik sinir sistemi sorumludur.

DEVAMINI OKU

Epidural ve Spinal Kateter Uygulaması

Vücutta bulunan ağrı algılayıcıları ağrı uyarısını sinir lifleri aracılığıyla omuriliğe iletir. Ağrı uyaranı, omurilikten daha üst merkezlere taşınarak beynin ağrı merkezlerine iletilir ve ağrı hissi ortaya çıkar.

DEVAMINI OKU

Spinal Port Kateter Uygulaması ( Morfin Pompası)

Morfinin omuriliğe yakın bölgelere doğrudan verilmesi durumunda ağızdan verilmesi ya da kalçadan enjekte edilmesine oranla 10 hatta 100 kat daha fazla ağrı kesici özelliğe sahiptir.

DEVAMINI OKU

Vertebroplasti

Kemik yoğunluğu azalmış, dolayısı ile yüklenme ile kırık riski taşıyan veya kırılmış olan omurların içine tıbbi çimento enjekte edilmesi işlemine vertebroplasti denir.

DEVAMINI OKU

Dorsal Kolon Stimülasyonu(DCS)

Dorsal Kolon Stimülasyonu(DCS) günümüzde ağrı için kullanılan girişimsel tekniklerden birisidir. Temel mantık hastanın omuriliğine düşük voltajlı elektrik akımı verilerek hedeflenen bölgede beyne giden ağrı sinyallerinin iletiminin engellenmesi ve ağrının kesilmesi işlemidir.

DEVAMINI OKU

Tetik Nokta Enjeksiyonu

Tetik noktalar kas dokusundaki düğüm bölgeleridir. Bu noktalar çoğu zaman bulundukları bölgeye göre baş, boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarına neden olurlar. Bu ağrılar halk arasında kulunç olarak da adlandırılır.

DEVAMINI OKU