Tetik Nokta Enjeksiyonları​

Tetik nokta rahatsızlığı, kas dokusu ile ilgili olup kasın yapısının bozulması sonucunda fibrotik doku oluşumu ile karakterize bir hastalıktır. Bu fibrotik doku oluşum süreci yavaş gelişen ya da ani bir şekilde ortaya çıkan küçük kas zedelenmesi sonucu oluşur. Bu sayede kaz sürekli olarak kasılı bir durumda olacak ve o alanda tetik nokta oluşumu sağlanacaktır. Tetik nokta oluşumunda stres, bel ve boyun fıtıkları, çeşitli travmatik durumlar sebep olmaktadır. Fıtık sonucunda sinir kökünde bir bası oluşacak ve bası da devamlı olarak sinirde bir ağrı oluşumunu meydana getirecektir. Tetik noktalarında oluşan ağrıların en önemli özelliği kronik nitelik taşımasıdır.

Tetik nokta enjeksiyonu işleminde amaç tetik nokta içerisine çeşitli lokal anestezik maddeler enjekte ederek, burada oluşan ağrının tamamen ya da kısmen ortadan kaldırılmasını sağlamaktır.

  • Halk arasında kulunç olarak adlandırılan ağrılar
  • Miyofasiyal ağrı sendromu
  • Travma sonucunda kas ağrıları
  • Fıtık ağrıları diğer konservatif tedavilere yanıt alınamadığında tetik nokta enjeksiyon yöntemi ile kontrol altına alınmaya çalışılır.

İşlem esnasında hasta herhangi bir ağrı duymamakta ve primer amaç, spazma neden olan tetik noktaların ağrı özelliklerini minimal düzeye indirmektir.