“Başım Ağırıyor” bu söz, en sağlıklı insan tarafından bile ömründe birkaç kez kullanılan bir ifadedir. Modern hayatın bize kötü bir mirası da denilebilir. Günlük yaşantının yoğun temposu içinde yapılan koşuşturmalar, çevresel faktörler ve iş temposu kendini baş ağrısı olarak gösterir. Kişi hekime başvurduğunda, tetkiklerinin sonucunda ağrıyı açıklayacak bir neden bulunmaz ise hekimin tanıyı kişinin şikayetlerine(hikayesine) göre koyması gerekmektedir. Bu bağlamda baş ağrısı denilince akla ilk gelenleri kısaca hatırlatmak gerekir. Migren Baş ağrısıyla karakterize en sık karşılaşılan hastalıklardan olan migren son yıllarda çok fazla ilgi uyandırmaktadır. Migrenin nedeni bilinmemektedir ancak, bazı tetikleyiciler sıkça gözlemlenmiştir. Hastaların çoğunun ailede migren öyküsü vardır. Stres, değişen uyku saatleri, adet görme, alkol kullanımı, kafein kesilmesi, çeşitli gıda maddelerinin yenilmesi, vb. gibi durumlara dayandırılabilir. Beyinde yaygın veya tek taraflı zonklayıcı baş rahatsızlığı ile karakterize, aralıklı bir sendromdur. Bulantı, kusma, fotofobi (ışıktan rahatsız olma), sonofobi (gürültüden rahatsız olma) ve/veya iştahsızlık, baş ağrısına eşlik edebilir. Tedavisinde mümkün ise öncelikle uyarıcı etkenler kaldırılmalıdır. Farklı ilaç seçenekleri bulunmaktadır. Tetik noktaları veya herhangi bir sinir alanına ait şikayetleri mevcut ise blokajlar yapılabilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

En sık görülen baş ağrısıdır. Gerilim tipi baş ağrısı erişkin yaşta % 30-40 oranında yaygın görülür. Boyun baş ağrısı birlikteliği olarak da bilinir. Başta sıkışma, ağırlık tarzında künt bir ağrı mevcuttur. Başın tümünde hissedilen ağrılar genelde başın ön ve arkasında yerleşiktir. Hafif ve orta şiddette olan gerilim baş ağrıları günlük aktiviteyi etkilemeyecek düzeydedir. Boyun kaslarının spazmı ve boyun düzleşmesi ağrıya çoğunlukla eşlik etmektedir. Genelde stres, postür ve pozisyon bozuklukları gerilim baş ağrısını başlatır.

Hastaların çoğunluğunda migren ve gerilim baş ağrısı birlikteliği vardır. Bu hastalarda her iki ağrı birbirine karışır. Gerilim tip baş ağrılarında belirli kişilik yapısı dikkat çekmektedir. Stresli ve strese yatkınlığı fazla olan kişilerde görülmektedir. Hastaların tümünde boyun omurga yapısında düzleşme tespit edilmektedir.

Küme (cluster) Baş Ağrısı

Tek taraflı, baş yarısını özellikle göz çevresini tutan çok şiddetli ağrılardır. Hep aynı taraf göz çevresinde ve şakakta çok hızlı başlayan küme baş ağrısı, aynı şekilde hızlı olarak geçer. Küme baş ağrıları genelde oyucu, sıkıştırıcı ve basınç tarzındadır. Küme baş ağrıları genelde 15 dakika ile 3 saat kadar süren, sıklıkla hemen her gün veya gün aşırı aynı saatlerde tekrarlayan ağrılardır. Ağrının günler içinde (bazen 2-3 günde bir) tekrarlayan bir ritmi vardır. Aynı gün içinde 1-8 atak görülebilir. Ancak yaygın olarak günde 1-2 atak görülür. Genelde ağrılı dönem 1-2 ay kadar sürer. Ağrılı dönemi ağrısız aylar bazen yıllar izler. Çok nadiren ağrısız dönemler olmadan tüm yılı ağrılı geçiren hastalar da vardır. Tek taraflı olmasına rağmen çok az hastada yıllar içinde sağ-sol yer değiştirebilir. Tek taraflı olan küme baş ağrıları için genç erkek hastalığı da denilir. Küme baş ağrıları genelde 20-40 yaş arası erkeklerde görülür. Erkek kadın oranı 9/1 dir. Migrendekine benzer tetikleyici faktörler küme baş ağrılarında saptanamamıştır. Ancak eğer ağrılı dönemde ise alkol atağı başlatır.

Günlük Baş Ağrıları

Baş ağrıları her zaman belirgin bir nedene ya da hastalığa bağlı olmayabilir. Günlük süreğen baş ağrısı terimi bu ağrıları tanımlamak için kullanılmaktadır. Baş ağrısı kliniklerine başvuranların %30-40’ını günlük süreğen baş ağrılı hastalar oluşturur. Pek çoğuna önceden yanlış olarak migren tanısı konmuş ve migren tedavisi uygulanmıştır. Ancak hastalar bu tedaviden fayda görmediklerini ifade ederler. Bu hastaların yarısından fazlası hemen hemen her gün kontrolsüz bir şekilde ağrı kesici ilaç kullanmakta olduklarını belirtirler. Hastalarda baş ağrısı neredeyse her gün vardır. Sabah kalkar kalkmaz ağrı fark edilir. Ağrının tipi ve yeri değişkenlik gösterir. Ağrı ile bulantı, yorgunluk, uyku bozuklukları, hafıza ve konsantrasyon bozukluğu görülebilir. Günlük süreğen baş ağrılı hastalar genellikle değişik doktorlara başvurup gerekli gereksiz tetkikleri yapılmış ve çeşitli tedaviler uygulanmış, ya da tedaviyi kendileri şekillendirmişlerdir.

Boyun Kaynaklı Baş Ağrıları

Boyun veya kafa arkasında yer alan sinir kökü, kemik, kas, eklem ve disk gibi yapıların çeşitli bozuklukları baş ağrısı şeklinde belirti verirler. Ağrı tek taraflıdır. Ancak boyundaki bozuklukların yerine ve derecesine göre her iki tarafta da ağrı ortaya çıkabilir. Boyun hareketlerinde çeşitli yönlerde hareket kısıtlılığı, baş ağrısının çeşitli boyun hareketleriyle ortaya çıkarılabilmesi mevcut olabilir. Boyun kaynaklı baş ağrısından yakınan hastalarda sert spor yapma, baş ve boyun travması (örneğin, trafik kazası) öyküsüne sıklıkla rastlanır. Basit bir çarpma şeklindeki bir trafik kazası bile sonradan boyun kaynaklı baş ağrısına neden olacak bir hasara yol açabilir. Böyle bir durumda başın kamçı şeklinde hızla ileri geri hareket etmesi hasarı oluşturabilir. Ağrının şiddeti ve süresi hastadan hastaya değişmektedir. Ağrı genellikle boyundan başlar, zonklayıcı ve batıcı olmayan bir karakterdedir.

Tedavi

Baş ağrısında tedavi seçenekleri çok çeşitlidir. Nedene yönelik tedavi asıl hedef olmalıdır. Durum böyle olunca ayrıntılı öykü önem kazanmaktadır. Nasıl başladığı, nasıl yayıldığı, azaltıp arttıran nedenler, zamanlaması, eşlik eden bulgular gibi birçok faktör tedavi için yol göstericidir. Kötü çevresel faktörler en aza indirilmeli, günlük egzersizler arttırılmalı, doğal beslenmeye önem verilmeli, kontrolsüz ilaç kullanılmamalıdır. Unutulmaması gereken aslında migren olmadığı halde, migrenmiş gibi tedavi edilen baş ağrılarında kullanılan ilaçların kendileri asıl ağrı kaynaklarıdır. İnatçı baş ağrılarında organik(sebep) bir neden bulunmaz ise algoloji veya nöroloji uzmanlarınca ayrıntılı değerlendirme gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam dileği ile…

BURADA YAZAN YAZILAR BİLGİLENDİRME AMACIYLA YAZILMIŞ OLUP TIBBİ TÜM MÜDAHALELER DOKTOR KONTROLÜNDE VE UYGUN KOŞULLARDA UYGULANMALIDIR.